Pracuj w Krośnie

0
1120
praca

Sytuacja, jaka wynikła w związku z rozprzestrzenianiem się pandemii koronawirusa wstrząsnęła praktycznie całym światem i wszystkimi gałęziami życia. Efektem tego są chociażby problemy ekonomiczne wielu krajów, spowolnione gospodarki, obostrzenia sanitarno-epidemiologiczne w większości miejsc publicznych oraz perturbacje na rynkach pracy.

Obecnie, czyli blisko 2 lata po najbardziej burzliwym okresie związanym z wirusem Sars-Cov-2, wydaje się, że stopniowo życie zaczyna wracać do normy. Jednakże niektóre zmiany, jakie spowodowała pandemia, są nieodwracalne. Przykładem może być tutaj system pracy – wiele przedsiębiorstw zostało zmuszonych do przestawienia się na zdalny tryb pracy, co oznacza, że pracownicy pełnią swoje obowiązki z własnego domu przy użyciu komputera i Internetu. Ta zmiana pokazała, że niepotrzebne stały się duże biura i dziesiątki sprzętów elektronicznych, ponieważ pracownicy mogą pracować z domu – pracodawcom ubywa w ten sposób konieczność zapewnienia odpowiedniej przestrzeni do pracy, a pracownikom koszt dojazdu do biura. Korzyści można szukać dalej. Brak konieczności przemieszczania się wiąże się ze zmniejszoną ilością samochodów, a mniej samochodów to mniej spalin. Stąd prosta analogia, że dzięki pracy zdalnej mamy wpływ na poprawę środowiska naturalnego.

Oczywiście nie wszystkie prace da się wykonywać z własnego domu. Część zawodów wciąż wymaga bezpośredniego kontaktu z klientem czy osobistego wykonania jakichś czynności. Jak pokazują statystyki, liczba ogłoszeń o pracę zwiększa się w skali całego kraju, co daje obraz tego, że Polska poradziła sobie z zagrożeniem epidemiologicznym i gospodarka krajowa od nowa się napędza. Zmiany spowodowane pandemią są widoczne gołym okiem. Najbardziej dostrzegalne stało się to jak wyraźnie epidemia wpłynęła na postrzeganie wykonywania pracy zarówno przez pracodawców jak i pracowników.

Po pierwsze zmianie uległy oczekiwania obu tych grup. Aktualnie pracodawcy przykładają większą uwagę do kompetencji związanych z obsługą urządzeń technologicznych (komputera, programów do zdalnej współpracy zespołowej) a także do umiejętności zarządzania czasem i odporności na stres. Pandemia położyła wyraźny akcent na tym jak ważna jest między innymi zdolność szybkiej adaptacji do zmian. Nowością jest też komunikacja prowadzona online stanowiąca nową, ważną kompetencję. Również druga grupa zmieniła oczekiwania. Pracownicy oczywiście doceniają możliwości pracy zdalnej, ale równie dużą wagę przywiązują do stabilności zatrudnienia. Jak pokazują badania, osoby zatrudnione nie są tak skore do zmiany miejsca pracy, a częstym pytaniem stawianym podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest to dotyczące stabilności przedsiębiorcy i jego podejście do zatrudnienia na wypadek dalszego przedłużenia pandemii.

Oczywistym jest, że w różnych częściach kraju, sytuacja na rynku pracy może się różnić. Z pewnością najłatwiej o pracę w dużych miastach takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław. Jednak i w miejscach mniej zaludnionych ofert pracy nie brakuje.

Oferty pracy w Krośnie znajdziesz na stronie https://www.gowork.pl/praca/krosno;l.

Rynek pracy w Krośnie

Najbardziej poszukiwani są pracownicy branży IT i programiści. Wynika to z faktu, że świat technologii znajduje się w nieustannym rozwoju i ciągle potrzebni są nowi ludzie do pracy. Ponadto, znaczna część ofert pracy odnosi się do specjalistów w danych dziedzinach, poszukiwani są przede wszystkim budowlańcy, monterzy, elektrycy i inżynierowie. Pokaźna liczba wolnych etatów mieści się w branży gastronomicznej. Jest to efektem niepewnej sytuacji lokali gastronomicznych, które były wielokrotnie otwierane i zamykane w czasie walki z epidemią.

Oferty pracy w Krośnie wyglądają dość podobnie do reszty kraju. Zatrudnienie znajdą tutaj przede wszystkim specjaliści, przedstawiciele handlowi oraz budowlańcy. Nie brakuje również ofert w branży transportowej. Poszukiwani są zarówno kierowcy jak i spedytorzy/logistycy. Praca w Krośnie często wiąże się z największymi przedsiębiorstwami tego rejonu, do których zalicza się Krośnieńskie Huty Szkła oraz Nowy Styl. Liczba pracowników w tych zakładach liczona jest w setkach, a zatem nie zaskakuje ciągły nabór nowej kadry. Zarobki w Krośnie to temat złożony. Z jednej strony, jedno z największych miast Podkarpacia wypada dość blado na tle podobnych 50-tysięcznych miast z województwa mazowieckiego, dolnośląskiego czy nawet sąsiadującego z nim małopolskiego. Z drugiej jednak, atrakcyjnie prezentują się zarobki budowlańców oraz innych specjalistów, ponieważ w niczym nie odbiegają one od najbardziej zamożnych części Polski.

Zgodnie z raportem sporządzonym przez Powiatowy Urząd Pracy w Krośnie ze stanem na grudzień 2021 roku, w powiecie krośnieńskim zarejestrowanych jest blisko 2700 osób bezrobotnych, a w samym Krośnie to 701 osób. Jak obrazują statystyki, stopa bezrobocia w Polsce to 5,4%, w województwie podkarpackim jest to 8,1%, a w powiecie krośnieńskim 5,6%.

Lokalny serwis ogłoszeniowy zawiera prawie 400 anonsów z ofertą pracy na terenie Krosna i powiatu. Codziennie pojawia się kilkanaście nowych ogłoszeń. Te informacje dają obraz tego, że osoby poszukujące zatrudnienia mają pewną dowolność w wyborze przyszłego miejsca pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here