Nie sposób wyobrazić sobie życia i komfortowego funkcjonowania bez energii. W Polsce największym jej konsumentem są gospodarstwa domowe.
Duże ilości energii pochłania również sektor transportowy, przemysłowy i usługi. Krajowa produkcja energii elektrycznej oparta jest głównie na paliwach kopalnych, które z czasem ulegną wyczerpaniu. Z każdym rokiem wydobycie surowców kopalnych w Polsce wymaga coraz większych nakładów finansowych. Ponadto paliwa kopalne mają negatywny wpływ na środowisko. System energetyczny można budować na bazie przyjaznych naturze, odnawialnych źródeł – słońca, wody, wiatru czy biomasy, które są w stanie szybko się zregenerować.
Szkodliwość tradycyjnych źródeł energii
W XIX wieku, wraz z nastaniem rewolucji przemysłowej, na masową skalę zaczęto stosować energię kopalną. Rozwój przemysłu nie jest jednak obojętny dla planety. Ekstremalne zjawiska przyrodnicze – gwałtowne burze, powodzie, huraganowe wiatry czy susze to efekty zmian w środowisku przyrodniczym wywołane szkodliwą emisją gazów cieplarnianych. Skutkiem globalnego ocieplenia będą niedobory żywności i wody oraz wymieranie gatunków. Ponadto spalanie węgla w domowych piecach powoduje smog, a oddychanie zanieczyszczonym toksycznymi substancjami powietrzem stanowi realne zagrożenie dla zdrowia człowieka.
Energetyka odnawialna – studia
Energetyka w Polsce opiera się przede wszystkim na węglu kamiennym. Umiejętność czerpania energii z naturalnych, powtarzających się procesów przyrodniczych to wyzwanie, przed którym stoi współczesny świat. Polityka energetyczna Polski przewiduje wzrost zużycia odnawialnych źródeł energii do 15 proc. w 2020 roku i 20 proc. w 2030 roku. Świadomość społeczna i presja na zmianę prawa są coraz silniejsze. Z myślą o osobach zajmujących się planowaniem i realizacją inwestycji w zakresie energetyki odnawialnej Instytut Energetyki Odnawialnej wraz ze Szkołą Biznesu Politechniki Warszawskiej otworzył podyplomowe roczne studia „Energetyka odnawialna dla biznesu: technologie, ekonomia, wdrożenia”.
W niedalekiej przyszłości alternatywą nie tylko ekologiczną, ale i ekonomiczną dla energii węglowej stanie się energia odnawialna. Studia z tej dziedziny to nowatorska inicjatywa, odpowiadająca na potrzeby polskiego rynku.