Obecny kierunek rozwoju technologii dąży do całkowitej rezygnacji z wykorzystania połączeń przewodowych. Dzisiaj możemy znaleźć moduły sieci bezprzewodowych w praktycznie każdym komputerze oraz licznych urządzeniach mobilnych, które w ostatnich latach szczególnie się rozpowszechniły. Tak ogromna popularyzacja urządzeń bezprzewodowych zaczęła powodować stopniową rezygnację z montowania interfejsów sieci przewodowych. Już dzisiaj na rynku jest sporo laptopów, które nie są wyposażone w porty RJ-45, a wszelkie tablety oraz smartfony wcale nie mają możliwości korzystania z sieci kablowej. Dlatego podczas tworzeniu sieci lokalnej należy koniecznie pomyśleć o użyciu również sieci WiFi. Aby tego dokonać konieczne jest podłączenie access pointa.
Co to jest access point?
Access point – po polsku punkt dostępowy – to urządzenie, które umożliwia dostęp do sieci urządzeniom wykorzystującym łączność bezprzewodową. Tradycyjne punkty dostępowe posiadają wbudowane dwa interfejsy sieciowe – przewodowy oraz bezprzewodowy. Najczęściej interfejs przewodowy odpowiada za łączność z siecią lokalną, a interfejs bezprzewodowy umożliwia podłączenie do niej urządzeń bezprzewodowych. Można stwierdzić, że jest to most łączący sieć bezprzewodową oraz kablową.
Warto zauważyć, że coraz rzadziej spotyka się klasyczne punkty dostępowe w postaci osobnych urządzeń. Często są one wbudowane i zintegrowane z innym urządzeniem, np. ruterem. Ze względu na możliwość integracji z takimi urządzeniami można spotkać się z access pointami, które nie są wyposażone w interfejs przewodowy. Przykładem może być hotspot w telefonie komórkowym, który działa jak access point, jednak pozwala na łączenie z siecią za pomocą sieci komórkowej.
Trzeba również wspomnieć o tym, że access point nie musi posiadać takich funkcji jak przydzielanie adresów IP, czy translacji nazw domenowych, jednak najczęściej są one wbudowane, aby umożliwić podłączenie urządzeń do access pointa bez użycia rutera. Punkt dostępowy jest urządzeniem transparentnym i jedynie przekazuje sygnał dalej.
Jak działa access point?
Klasyczny punkt dostępowy to urządzenie z dwoma interfejsami sieciowymi – bezprzewodowym i przewodowym. Jako interfejs bezprzewodowy jest wykorzystywane WiFi. Do rozgłaszania sygnału access point wykorzystuje antenę lub kilka anten. Mogą być wbudowane w urządzenie lub zewnętrzne. Przy jego pomocy różne urządzenia wykorzystujące sieć WiFi mogą się do niego podłączyć. Z drugiej strony interfejsem jest najczęściej port RJ-45 umożliwiający podłączenie access pointa do switcha lub rutera. W ten sposób poprzez punkt dostępu wszelkie sprzęty korzystające z sieci bezprzewodowej mogą uzyskać dostęp do sieci lokalnej i komunikować ze znajdującymi się w niej urządzeniami.
Najważniejszymi parametrami na jakie trzeba zwrócić uwagę przy zakupie access pointa są właściwości oferowanej przez niego sieci WiFi. Na jakość zapewnianego sygnału składa się kilka składowych: standard sieci WiFi, typ, moc i ilość anten oraz oprogramowanie. Ważne są także zabezpieczenia sieci bezprzewodowej. Podstawą jest odpowiednie szyfrowanie sieci bezprzewodowej – WEP lub WPA. Są to standardy zaimplementowane w każdym urządzeniu bezprzewodowym i nawet najtańsze access pointy i rutery potrafią wykorzystywać takie szyfrowanie. Dla zapewnienia najlepszych zabezpieczeń warto wykorzystać szyfrowanie WPA2 AES.
Sygnał WiFi posiada dwie właściwości, na których powinno nam zależeć – szybkość przesyłu danych oraz zasięg. Na szybkość wpływa standard WiFi oraz ilość anten. Standardy WiFi dzielą się kilka typów i wykorzystują dwie częstotliwości 2,4 GHz oraz 5 GHz. Wszystkie access pointy działają w standardzie 2,4 GHz, a niektóre dodatkowo wykorzystują pasmo 5 GHz. Korzystanie z pasma 5 GHz dalej umożliwia użycie pasma 2,4 GHz. Standardy działające w oparciu o sygnał 5 GHz posiadają większą prędkość przesyłu danych, ale mniejszy zasięg. Trzeba również pamiętać że nie wszystkie urządzenia mobilne oraz karty sieciowe wspierają 5 GHz. Standardy działające w oparciu o pasmo 2,4 GHz to WiFi b, g oraz n, a w oparciu o pasmo 5 GHz to WiFi a, ac oraz ax.
Obecnie wszystkie access pointy wspierają standard WiFi n, który zapewnia optymalne parametry szybkości oraz zasięgu, oferując nawet 150 Mb/s przy jednej antenie. Jeżeli urządzenie posiada więcej, to prędkość ta wzrasta do nawet 600 Mb/s przy czterech antenach. Trzeba pamiętać, że urządzenie podłączane do punktu dostępowego również musi posiadać więcej anten, aby wykorzystać taką prędkość. W przypadku częstotliwości 5 GHz najszerzej wykorzystywany jest standard ac. Wersja a jest starszym standardem oferującym niską prędkość, a ax jest nowością dopiero wchodzącą na rynek. WiFi ac oferuje prędkość 433 Mb/s lub 867 Mb/s na jednej antenie, a może dzielić strumień danych nawet na osiem anten, co zapewnia szybkość do 6770 Mb/s.
Na zasięg sygnału WiFi wpływa moc sygnału podawana na anteny przez access point oraz siłą wzmacniania sygnału przez anteny. Producenci bardzo rzadko podają tak szczegółowe parametry, natomiast podają zasięg sygnału oferowanego przez access point w metrach. Koniecznie trzeba pamiętać, że jest to zasięg w przestrzeni otwartej i realnie punkt dostępu zainstalowany w budynku będzie miał dużo niższy zasęg.
Kiedy warto zakupić access point?
Odpowiedź na powyższe pytanie jest bardzo prosta – kiedy potrzebny jest bezprzewodowy dostęp do sieci. Przy obecnych trendach panujących na rynku, tendencji rozwoju technologii sieciowych oraz kosztach wdrożenia podstawowych rozwiązań, access point powinien być nieodłączną częścią prawie każdej infrastruktury sieciowej. Jest to rozwiązanie zbędne jedynie w bardzo wyspecjalizowanych strukturach sieciowych, jak chociażby sieć w serwerowniach lub centrach danych.
W praktycznie każdym przypadku kiedy do sieci mają dostęp użytkownicy końcowi, czy to w postaci pracowników, klientów, gości, dostęp do sieci bezprzewodowej ma spore znaczenie. Ponieważ obecnie bardziej popularny jest laptop niż komputer stacjonarny, a w dodatku prawie każdy korzysta ze smartfona lub tabletu, dostępność sieci bezprzewodowej znacząco poprawia komfort pracy. Nie trzeba używać laptopa jako sprzętu stacjonarnego przez kable, a w smartfonach nie trzeba wykorzystywać pakietów danych.
Warto zwrócić również uwagę, że przy tworzeniu nowej sieci lokalnej może być łatwiej zainstalować bezprzewodowy punkt dostępu niż wykonywać kompletną instalację okablowania. Podobna sytuacja ma miejsce przy podłączaniu urządzeń w trudno dostępnych miejscach. Również łatwiejsze oraz tańsze może okazać się użycie sieci bezprzewodowej.
Access point firmy Ubiquiti – Ubiquiti Unifi UAP, UAP‑LR, UAP‑PR, UAP-AC-LITE
Firma Ubiquiti jest jednym z wiodących producentów punktów dostępowych. Firma ta powstała w 2005 roku w Stanach Zjednoczonych. Ubiquiti zajmuje się produkcją wszelkich urządzeń sieciowych, systemów monitoringu oraz oprogramowania i usług. Produkty tej firmy charakteryzują się wysoką sprawnością oraz niezawodnością, wysoką ergonomią i prostotą użytkowania, a także ciekawym designem. Firma posiada również w swojej ofercie szeroką gamę punktów dostępowych – Ubiquiti Unifi Access Point (UAP).
Ubiquiti Unifi UAP
Ubiquiti UAP to punkt dostępowy z serii UniFi, znajdujący swoją funkcjonalność we wszelkiego rodzaju biurach, uczelniach, domach czy kawiarniach, gdzie liczy się dostępność do sieci bezprzewodowych. Punkt dostępowy pozwala na zwiększenie zasięgu sieci w jak najbardziej prosty, a zarazem funkcjonalny sposób. Dzięki swojej prostocie pozwala na szybkie, łatwe i swobodne skonfigurowanie sieci. Model Ubiquiti UAP cechuje minimalistyczny wygląd, wysoka sprawność oraz niezawodność. Urządzenie wykorzystuje standardy 802.11b/g/n. Działa w paśmie 2.4 Ghz z przepustowością do 300 Mbit/s oraz zasięgiem do 120 m, a jego szyfrowanie odbywa się za pomocą standardów WEP, WPA-PSK, WPA-TKIP, WPA2-AES.
Ubiquiti Unifi UAP-LR
Ubiquiti UAP-LR to access point z serii UniFi, który doskonale sprawdzi się we wszelkiego rodzaju biurowcach, uczelniach, domach czy przedsiębiorstwach, gdzie liczy się dostępność do wydajnych sieci bezprzewodowych. Ten punkt dostępowy został zaprojektowany w celu maksymalnego zwiększenia zasięgu sieci w jak najbardziej ergonomiczny i funkcjonalny sposób. Dzięki swojej prostocie pozwala na szybkie, łatwe i swobodne skonfigurowanie sieci. Model Ubiquiti UAP-LR cechuje minimalistyczny wygląd, wysoka sprawność, niezawodność oraz duży zasięg łączności. Urządzenie wyposażone jest w technologię IEEE 802.11b/802.11g/802.11i/802.11n/802.1q/802.3/802.3u. Działa w paśmie 2.4 Ghz z przepustowością do 300 Mbit/s oraz zasięgiem do 183 m, a jego szyfrowanie odbywa się za pomocą standardów WEP, WPA-PSK, WPA-TKIP, WPA2-AES.
Ubiquiti Unifi UAP-Pro
Ubiquiti UAP-Pro to access point służący do zwiększenia zasięgu sieci bezprzewodowej. Idealnie sprawuje się w niewielkich firmach, kawiarniach czy restauracjach. Dzięki oprogramowaniu producenta jego konfiguracja jest prosta i możliwa z poziomu zwykłej przeglądarki internetowej. Urządzenie jest proste w montażu oraz posiada adapter PoE dzięki któremu do zasilania nie jest wymagane gniazdko elektryczne. Model UAP-Pro posiada zasięg działania do 122m oraz pracuje w dwóch zakresach częstotliwości jednocześnie – 2.4 GHz z maksymalną przepustowością 450 Mbit/s oraz 5 GHz z maksymalną przepustowością 300 Mbit/s. Urządzenie pracuje w standardach technologii WiFi 802.11 a/b/g/n. oraz posiada 2 gniazda portów Ethernet.
Ubiquiti Unifi UAP-AC-LITE
Punkt dostępowy Ubiquiti UAP-AC-LITE zapewnia wysoką wydajność, mimo swojej kompaktowej budowy oraz atrakcyjnej ceny. Urządzenie poprzez swoje niewielkie rozmiary, świetnie nadaje się do montażu na ścianach lub sufitach. Model UAP-AC-LITE posiada WiFi w standardach a/b/g/n/ac oraz działa w pasmach 2.4GHz (z maksymalną przepustowością 300 Mbit/s) i 5GHz (z maksymalną przepustowością 867 Mbit/s) z mocą 20dBm. Urządzenie korzysta z technologii PoE dzięki której do zasilania wystarczy połączenie z kablem sieciowym. Ubiquiti UAP-AC-LITE posiada autorskie oprogramowania UniFi Controller za pomocą którego może zostać skonfigurowane oraz zarządzane z poziomu interfejsu przeglądarki WWW.