Blokada zamienników. Koniec tanich tonerów?

0
1501
Blokada zamienników

Używasz zamienników tonerów? Już niedługo może to nie być tak proste, jak do tej pory. Również oddawanie zużytych kartridży na skup tonerów, a tym samym dbanie o środowisko naturalne i oszczędzanie kosztów na artykuły biurowe. Wszystko za sprawą prób producentów tonerów, aby zatrzymać swoich klientów i “przywiązać” ich do oryginalnych produktów.

Oszczędność na artykułach biurowych

Nie od dziś wiadomo, że kupowania oryginalnych tonerów do drukarek to luksus, na który nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Szczególnie przy praktycznie nieograniczonym dostępie do zamienników, które w praktyce niczym od nich się nie odróżniają i są w pełni kompatybilne z drukarkami większości firm. Największą różnicą pomiędzy oryginałami, a zamiennikami jest ich cena. A jeśli ta jest znacznie niższa to nie może się to podobać producentom oryginalnych tonerów. Dlatego od lat starają się nas przekonywać, że zamienniki nie są do końca bezpieczne i kompatybilne, a dodatkowo używając ich otrzymujemy druki znacznie gorszej jakości. Ich głównym argumentem jest to, że zamienniki są często produkowane przy użyciu zużytych kartridży, które zostają ponownie napełnione (dlatego właśnie wiele firm zajmuje się skupowaniem tonerów).

W praktyce jednak wiemy, że jeśli nie kupujemy zamienników od nieznanych firm, to nie mamy się czego obawiać, a jakość druku również się nie pogorszy. Również inne artykuły biurowe nie zawsze kupujemy przecież od oryginalnych producentów, dlatego też powinniśmy mieć świadomość, że podobne ostrzeżenia o złej jakości tonerów, są jedynie sposobem na przestraszenie klientów i “przywiązanie” ich do oryginalnych produktów danej marki. Jak pokazuje doświadczenie te nie są jednak potrzebne, by móc cieszyć się wysokiej jakości drukiem.

Niebezpieczna blokada

Jednak producenci nie poprzestają tylko na „straszeniu” nas konsekwencjami używania zamienników. Jeden z większych producentów materiałów eksploatacyjnych na światowym rynku zdecydował się ostatnio na wprowadzenie specjalnej blokady do kartridży, która uniemożliwia ich ponowne użycie, po tym jak zostaną wyczerpane w oryginalnym urządzeniu. Co to w praktyce oznacza? „Zablokowanego” kartridża nie można oddać na skup tonerów, co zawsze było najwygodniejszą formą jego utylizacji, a tym samym przerobić na zamiennik. Jest więc to nie tylko zagrożenie dla naszych portfeli, ale też dla środowiska naturalnego. Niestety, użytkownicy mają niewielki wpływ na działania producentów, dlatego pozostaje nam obserwacja zmian na rynku materiałów eksploatacyjnych.

Odosobniony wypadek?

Na całe szczęście jest to póki co odosobniony wypadek, a ponadto blokadę łatwo można zdjąć wchodząc w ustawienia danej drukarki. Nie zmienia to jednak faktu, że podobne blokady w przyszłości mogą przyczynić się do złego wpływu na ekologię oraz do umacniania się monopolu firm produkujących tonery. Czy czeka nas konieczność kupowania droższych oryginałów? Czy zamienniki zupełnie znikną z rynku? Czas pokaże.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here