Detale w kominkach nowoczesnych

0
1596
Detale w kominkach nowoczesnych

Kominki nowoczesne wydają się do siebie bardzo podobne. Minimalistyczne w formie, oszczędne w kolorystyce Czy różnią się czymś poza wielkością?

Wkład, kaseta i drzwiczki

Abstrahując od elementów związanych ze sprawnością grzewczą i kwestiami ściśle technicznymi, wkłady kominkowe, kasety kominkowe czy drzwiczki kominkowe na wymiar różnią się między sobą wieloma detalami. Zanim przejdziemy do szczegółów, nadmienić należy, że kominki to nie tylko obudowane wkłady kominkowe, ale niektórzy producenci oferują również kasety kominkowe do montażu w kominkach z paleniskiem otwartym lub drzwi kominkowe w formie odrębnych elementów, które można zamontować w otwartych kominkach w celu zwiększenia bezpieczeństwa oraz komfortu użytkowania – zainteresowani tym tematem znajdą wiele ciekawych informacji związanych z adaptacją już istniejących kominków na stronie http://ignif.com/

Różnorodność elementów zdobniczych

Niektóre elementy gotowych wkładów kominkowych różnią się między sobą jedynie funkcjonalnie, nie wizualnie, jak chociażby szyba samoczyszcząca na pierwszy rzut oka nie wygląda inaczej niż ceramiczna. Większość różnic jest jednak zauważalna. Jeśli chodzi o kolorystykę, to najczęściej widoczne ramy i maskownice są czarne względnie grafitowe, producenci oferują dziś jednak również bardziej szalone kolory jak na przykład czerwony czy chabrowy. Maskownice, ozdobne listwy i klamki czy gałki w barwie mosiądzu, starego złota lub srebrnym również są dość popularne. Wybór wspomnianych gałek i klamek, poza kolorystyką, obejmuje także kształt i wielkość – od drobnych, skromnych i prostych, po duże, fantazyjnie powyginane. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Niekiedy kolorystykę i strukturę wymusza materiał, który stosowany jest taki a nie inny z przyczyn technologicznych. Choćby okładzina wewnętrznej części wkładu kominowego w postaci szamotu, keramzytu czy wermikulitu wymusza zupełnie inne wrażenia wizualne. I wreszcie sam kształt wkładu kominowego – vis-avis czy narożny będzie sprawiał zupełnie inne wrażenie niż prosty lub trapezowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here