Dieta w ciąży

0
2268
Dieta w ciąży

Ciąża jest niezwykłym okresem w życiu kobiety. Dbając o siebie, troszczy się jednocześnie o nienarodzone, noszone pod sercem dziecko.
Dziecko pobiera niezbędne do prawidłowego rozwoju substancje z tego, co przyjmuje matka. Dlatego tak ważne jest aby kobiety w czasie ciąży szczególnie dbały o zbilansowaną dietę oraz niezbędną suplementację.
Przyjmowane posiłki, powinny nie tylko zabezpieczyć składniki niezbędne rozwijającemu się dziecku, ale również zwiększone zapotrzebowanie organizmu przyszłej matki. W czasie ciąży ciało kobiety przygotowuje się do tej ważnej roli. Po porodzie będzie przecież produkowało pokarm, musi również być silne aby zająć się maluszkiem.
Czy prawidłowa dieta przyszłej mamy znacząco różni się od diety sprzed ciąży? W zasadzie nie, o ile przed ciążą dieta ta była prawidłowo zbilansowana. Na czym polega zasadnicza różnica? Otóż są pewne produkty niewskazane do spożywania podczas ciąży, ze względu na to, że mogą zaszkodzić dziecku lub nawet samej przyszłej mamie.
Na co zatem powinna uważać ciężarna kobieta? Czy w ciąży można jeść grzyby, tatara, przysmak w surowych jajek zwany szpajzą czy też pić wino?
Przede wszystkim na czas ciąży i karmienia piersią przyszła mama powinna zrezygnować z wszelkiego rodzaju używek, takich jak papierosy i alkohol. Nawet niewielka ilość alkoholu może być szkodliwa dla dziecka. Powinna również zrezygnować z jedzenia niektórych surowych, nieprzetworzonych produktów, takich jak surowe mięso czy jajka, podawane w tej formie często w deserach. Uważać należy również na mięsa wędzone na surowo np. wędzone ryby.
Wiele kobiet zastanawia się czy w ciąży można jeść grzyby. Odpowiedź nie jest tu jednoznaczna. Jedzenie grzybów leśnych wiąże się z ryzykiem zatrucia, więc jako stanowiących potencjalne zagrożenie grzybów leśnych nie powinno się spożywać w czasie ciąży. Nie ma za to żadnych przeciwwskazań do jedzenia pieczarek. W czasie ciąży i karmienia piersią można nimi z powodzeniem zastąpić grzyby leśne.
Śmiało można osobie zastanawiającej się, czy w ciąży można jeść grzyby zaproponować takie właśnie rozwiązanie.

www.innowacjaiwiedza.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzyszczenie zaworu EGR
Następny artykułoddech

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here