Długopisy wymazywalne – idealne na początki pisania

0
1235
Długopisy wymazywalne

Długopisy wymazywalne to wynalazek, który powstał już kilka dekad temu. Jednak wtedy nie został on opatentowany. Firma Pilot, która jest marką japońską opracowała skład tuszu, który zmieniał kolor pod wpływem temperatury. Nie nadawał się on jednak do produkcji długopisów. Tak właśnie pomysł upadł. Wrócono do niego dopiero w 2002 roku, kiedy to sama formuła tuszu została poprawiona. Wtedy stworzono artykuły, które zawierały takie tusze, a sam niewidzialny tusz stał się hitem. Stał się prawdziwym hitem w nowościach.

Długopisy, które z łatwością możesz wymazać to idealne rozwiązanie nie tylko dla uczniów, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w szkole, ale także dla np. miłośników krzyżówek. Tusz, który łatwo zmażesz to świetne rozwiązanie także w przypadku uzupełniania kalendarza, tworzenia planu zajęć tygodniowego czy do przygotowywania listy zakupów. Pamiętaj, że tego typu rozwiązanie nie powinno być jednak stosowane w przypadku podpisywania dokumentów. Nie chodzi tutaj jedynie o urzędowe dokumenty czy bardzo ważne umowy. Wszędzie tam, gdzie podpis ma znaczenie powinien zostać on na stałe umieszczony, a możliwość jego zmazania może powodować późniejsze pytania.

Producent nie poleca zmazywalnych długopisów do przygotowywania ważnych notatek, które powinny przetrwać na dłużej. Trwałość gwarantują tylko standardowe rozwiązania. Wszędzie tam, gdzie dzięki możliwości zmazania, zapisywanie będzie praktyczniejsze – śmiało możesz korzystać z długopisów wymazywalnych.

Długopis wymazywalny – jak działa?

Choć każdy z pewnością słyszał lub widział na własne oczy tego rodzaju długopis, to pewnie niewiele osób wie, na jakiej zasadzie działa ten „znikający” tusz. Co ciekawe, długopisy wymazywalne to wcale nie jakaś magiczna sztuczka, tylko nauka.

Sama zasada działania tego urządzenia jest banalnie prosta. Piszesz, pocierasz silikonową gumką jak ołówek, a tusz znika. Właśnie tak, nie zostaje on wymazany, jak to ma miejsce w przypadku ołówka, tylko staje się on niewidzialny – przezroczysty. Jak to działa? Na skutek tarcia za pomocą silikonowej gumki wzrasta temperatura tuszu i zmienia się jego struktura chemiczna. Ma to związek bezpośredni ze specjalnym składem tuszu, który poza pigmentem zawiera także aktywator koloru oraz komponent przezroczystości. Po podgrzaniu się, które spowodowane jest tarciem, aktywator odłącza się od pigmentu, a cala drobina tuszu staje się całkowicie przezroczysta. Co ciekawe, jest to efekt odwracalny. Co oznacza, że jeżeli taką kartkę ze zmazanym tuszem zamrozisz – stanie się on ponownie widoczny. Tak właśnie działają magiczne długopisy wymazywalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here