Do tego typu ogrzewania wykorzystuje się przewody, folie grzewcze lub maty. Przewody czyli kable grzewcze mogą być dwustronne lub jednostronne. Te pierwsze są podstawowym elementem instalacji grzewczej. Oba końce kabla muszą być podłączone do sieci energetycznej, więc należy to wziąć pod uwagę już na etapie projektowania. Jak działa sam system? Drut oporowy, znajdujący się wewnątrz kabla, rozgrzewa się podczas przepływu prądu. Przed ewentualnym porażeniem prądem chroni miedziana siatka oplatająca izolację wokół rdzenia przewodu, przy czym jednocześnie rozprasza pole magnetyczne. Cała kompozycja kabla skryta jest w jeszcze jednej warstwie izolacji. Natomiast moc regulowana jest długością przewodu, im krótszy, tym mocniej się nagrzewa. Z kolei jednostronny kabel ogrzewania podłogowego jest obwodem zamkniętym i dlatego podłącza się go tylko z jednej strony. Dzięki temu ułatwia projekt instalacji, ale również podwyższa cenę inwestycji. Składa się z dwóch żył – oporowej i ścieżki powrotu.
Folia grzewcza o minimalnej grubości i niskiej temperaturze powierzchni grzewczej, tworzy równą i gładką powierzchnię. Z tego powodu jest głównie stosowana do montażu pod panelami. Aluminiowy drut lub paski grafitu w folii poliestrowej tworzą element grzewczy.
Mata jest idealnym systemem stosowanym w trakcie remontu. Jej grubość wynosi nie więcej niż 3mm, co pozwala na budowę ogrzewania, nie tracąc na wysokości pomieszczenia. Technologia mat jest bardzo zbliżona do kabli grzewczych. Mogą być zasilane jedno- lub dwustronnie. Klienci mają do wyboru wersje podstawowe, samoprzylepne – umożliwiające szybsze montowanie oraz takie, które mają podwyższoną sprawność przewodzenia ciepła – dzięki dodatkowej folii aluminiowej wokół przewodów.