Wiesiołek – właściwości i zastoswanie

0
1581

Wiele roślin ma zastosowanie w medycynie, podobnie jest z wiesiołkiem. Roślina ta jest znana i doceniana od wieków. Najpospolitszym gatunkiem występującym w Polsce jest wiesiołek dwuletni. Jednak warto zaznaczyć, że gatunki tej rośliny są bardzo trudne do zweryfikowania, tworzą się także różnego rodzaju mieszaniny tych roślin, by prawidłowo określić gatunek wiesiołka należy wskazać rozmieszczenie geograficzne, a przede wszystkim siedlisko.
Medycyna ludowa od wieków wykorzystywała właściwości nasion i liści wiesiołka. Dlaczego? Roślina ta składa się z tłuszczów nienasyconych, zaliczanych do rodziny omega, a także zawiera selen, wapń, magnez i cynk. W jakich dziedzinach wykorzystywany jest wiesiołek? Jak możemy wykorzystać tę roślinę w domu?
Na te pytania odpowiadamy poniżej: Olej z wiesiołka – właściwości i występowanie, około 120 gatunków tej rośliny pochodzi z Ameryki Południowej i Północnej. Wiele gatunków tej rośliny uprawiane są jako ozdobniki, wiele tych roślin zostało przeniesionych na inne kontynenty. W Europie znajduje się około siedemdziesięciu różnych gatunków wiesiołka, w Polsce występuje mniejsza połowa tych roślin. Wiesiołka można spotkać na polskich łąkach i polach, jest to delikatna roślina o biało – żółtych kwiatach i sięga do wysokości jednego metra. Do najważniejszych właściwości zdrowotnych można zaliczyć to, że roślina ta obniża ryzyko miażdżycy, a u kobiet preparaty wykonane z wiesiołka znacząco obniżają napięcie przedmiesiączkowe, regulują hormony, a co za tym idzie łagodzą wahania nastroju. Olejek z wiesiołka ma również działanie przeciwzapalne. Preparaty wykonane z rośliny wiesiołka mają także wpływ na poprawę komórek mózgowych. Wiesiołek zmniejsza stres i poprawia naszą koncentrację. Warto zaznaczyć, że roślina ta przetwarzana jest na leczniczy olejek, ale również doskonale się sprawdza jako napar czy bezpośrednio w jedzeniu, jako przyprawa. Wiesiołek doskonale sprawdza się również w kosmetyce. Produkty na bazie wiesiołka poprawiają jakość skóry, włosów i paznokci.

www.maleacieszy.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here