Gramatyka czy słownictwo. Co ważniejsze przy nauce angielskiego?

0
2837

Nauka języka angielskiego powinna jednocześnie udoskonalać zarówno swobodne posługiwanie się nim w mowie jak i w piśmie. Ważne są zatem zajęcia praktyczne, które pomogą otworzyć się i pokonać barierę językową. Zajęcie te powinny również przedstawić zasady gramatyki, które również przekładają się jak poprawne wypowiadanie się, gdyż pozwalają uniknąć błędów językowych. Czy któraś z tych kwestii jest ważniejsza od drugiej?

Wiele zależy od tego w jakim celu uczymy się języka i jak będziemy go wykorzystywać. W nowoczesnym nauczaniu obowiązuje metoda komunikacyjna, która zakłada, że uczeń przede wszystkim potrafi się “dogadać” i posługiwać językiem obcym na tyle, aby zrozumieć drugą osobę i potrafić jej odpowiedzieć. Jest to dobra metoda, jeśli uczymy się tylko dla własnych potrzeb i chcemy na przykład umieć porozumiewać się będąc na wakacjach. Wówczas błędy gramatyczne nie będą aż tak istotne i nie powinniśmy brać ich na poważnie. Obcokrajowcy, posługujący się językiem angielskim z reguły rozumieją co chcemy powiedzieć i drobne błędy językowe są przez nich niezauważalne. Będzie to również dobre rozwiązanie dla osób, które w swoim zawodzie potrzebują jedynie dobrej komunikacji językowej z klientami, na przykład w restauracji czy hotelu.

Inaczej sprawa wygląda w biznesie. Tu poza tym, że powinniśmy zaznajomić się z językiem angielskim biznesowym to często na takich stanowiskach wykorzystuje się wiedzę gramatyczną, chociażby do pisania firmowych e-maili. Tu wpadki językowe, gramatyczne czy stylistyczne są niedopuszczalne. Wpływa to nie tylko na odbiór naszej osoby, ale na cały wizerunek firmy. Wówczas warto więc kłaść nacisk zarówno na biegłe posługiwanie się językiem jak i znajomości gramatyczno-leksykalne.

Nauka języka wymaga czasu, a poznawanie go od podstaw powinno wiązać się z uprzednim poznaniem gramatyki i obowiązujących zasad. Pomoże nam to w późniejszej nauce i rozumieniu sposobu wypowiedzi. Więcej na ten temat dowiedzieć można się z bloga szkoły językowej Lincoln na stronie lincoln.edu.pl. Tam także poznamy dostępne kategorie kursów i dowiemy się który z nich będzie dla nas najbardziej odpowiedni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here