Poradnik początkującego inwestora

0
2610

Tylko inwestowanie swoich oszczędności pozwoli pomnażać zgromadzony kapitał. Cieszy fakt, że Polacy coraz częściej zdają sobie z tego sprawę i wyjmują pieniądze z domowej skarbonki. Okazuje się, że nawet osoby, które do tej pory nie podjęły decyzji o inwestowaniu, mogą to zrobić szybko i bezpiecznie.

Poznaj mechanizm inwestowania

To prawda, że Polacy boją się inwestycji. Wszystko dlatego, że nadal posiadamy niestety nikłą wiedzę o różnych instrumentach inwestycyjnych. Zanim podejmiemy więc decyzje o ulokowaniu kapitału w konkretny instrument, warto choć poznać metodykę jego działania.

Pamiętajmy jednak, że z sukcesem mogą inwestować nawet laicy, którzy nie mogą pochwalić się szeroką wiedzą z zakresu zarządzania finansami i umiejętnościami, biorąc pod uwagę inwestowanie. Banki udostępniają nam co najmniej kilka możliwości pomnażania pieniędzy, w ramach których wystarczy jedynie posiadać kapitał o określonej wartości.

Określ cel inwestycji

Cel inwestycji jest kwestią priorytetową. Od niego zależeć będzie instrument, który pozwoli na zarobek. Najczęściej Polacy inwestują na przyszłość. Liczy się dla nas zysk na potrzeby łatania dziur budżetowych czy godnego życia na emeryturze. Inwestujemy też, by zdobyć środki na przyszłość naszych dzieci. Studia, pierwszy samochód, ślub czy wkład własny na pierwsze samodzielne mieszkanie.

Określ rodzaj inwestycji

Instrumentów inwestycyjnych jest wiele. Polacy najchętniej wybierają te, które nie wiążą się z ryzykiem utraty kapitału. To lokaty i konta oszczędnościowe. Trzeba jednak podkreślić, że takie narzędzia nie pozwolą na duży zysk.

Pomnażanie kapitału może odbywać się o wiele sprawniej, jeśli inwestor zdecyduje się jednak podjąć choć minimalne ryzyko. Tutaj wymienić można chociażby inwestowanie w fundusze inwestycyjne. Rzeczywiście w ich przypadku nikt nie da nam gwarancji zarobku, ale też ryzyko utraty części czy całości kapitału sprawny inwestor potrafi doskonale ograniczać.

Określ wartość inwestycji

Eksperci potwierdzają, że zainwestowanie środków o większej wartości wiąże się z możliwością osiągnięcia lepszego zysku. Patrząc na oszczędności Polaków, potwierdzamy, że nie istnieje w tym zakresie szerokie pole do popisu. Podczas gdy rekomendacje dotyczą inwestowania minimalnej kwoty rzędu 10 000 złotych, tylko połowa Polaków w ogóle posiada jakiekolwiek nadwyżki pieniędzy. Co więcej, najczęściej ich wartość nie przekracza wysokości dwóch pensji.

Określ czas inwestowania

Najlepsze inwestowanie w fundusze inwestycyjne czy inny instrument odbywa się w długim terminie – zgodnie z zasadą „im dłużej, tym lepiej”. To wtedy można reagować na zmiany albo czekać na ustabilizowanie się sytuacji. To wtedy również inwestor jest w stanie wypracować więcej odsetek – jeśli wybierze na przykład konto oszczędnościowe albo lokatę.

Okazuje się jednak, że Polacy stawiają na inwestycje nie dłuższe niż 1 rok. Nie lubimy „zamrażać” kapitału na dłuższy czas. Nie mamy pełnego zaufania do instytucji, które zobowiązują się zarządzać naszymi pieniędzmi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here