Jak zacząć inwestować na giełdzie? – porady

0
2311

W dobie internetu inwestowanie w akcje jest proste, ale wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Każdy z nas ma dostęp do wielu informacji na temat spółek, ich notowań oraz analizy profesjonalistów. Dowiedz się, jak zacząć przygodę z inwestowaniem na giełdzie.

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie, które często bywa pomijane. Naszym celem jest nie tylko bycie lepszym inwestorem, niż reszta graczy, ale także być w stanie spłacić usługi wykonywane przez biura maklerskie pobierające prowizje. Obecnie handel odbywa się drogą elektroniczną, co znacznie przyspiesza proces, ale i zmniejsza koszty ponoszone przez klienta. Ponadto opłaty za handel są niższe, niż kilkanaście lat temu. Nie zmienia to faktu, że powinniśmy przykładać wagę do wyboru odpowiedniego domu maklerskiego.

Wielkość prowizji

Przy wyborze powinniśmy zwrócić uwagę na wielkość prowizji. Najczęściej wynoszą one 0,4% od wartości transakcji. Jeżeli zaczynamy z niewielkim kapitałem warto skupić się na minimalnej kwocie prowizji, która będzie naliczana w przypadku niewielkich zleceń. Przy wyborze domu maklerskiego powinniśmy zwrócić uwagę także na dodatkowe opłaty związane z prowadzeniem konta, utworzeniem go czy dostępem do notowań. Często minimalna prowizja jest niewielka, aby zachęcić klientów, ale już dodatkowe koszty mogą być zbyt wysokie.

Portfel inwestycyjny

Kiedy już wybierzemy dom maklerski, powinniśmy przejść do kolejnego kroku, a mianowicie do budowy portfela inwestycyjnego. Na samym początku musimy ustalić horyzont inwestycyjny, czyli zdecydować czy chcemy wypłacić pieniądze za 2, 5, 10 lat czy może celem jest odkładanie na emeryturę. Głównym celem na rynku jest zwiększenie efektywności przepływu kapitału, a więc nowe firmy na rynku zdobywają kapitał na dalszy rozwój.

Powinniśmy również zastanowić się, jak dużą część kapitału jesteśmy w stanie stracić. Porażki na rynku są niemal nie do uniknięcia. Chcąc uniknąć strat lub je zminimalizować należy unikać inwestycji w np. małe firmy lub spółki mające kłopoty finansowe. Jeżeli poszukujemy stabilnych zysków, najlepiej jest inwestować w firmy o ugruntowanej pozycji, które w przeszłości wykazały się mocnymi wynikami.

Inwestycja

Po zakupie akcji powinniśmy liczyć się z tym, że rynek akcyjny jest zmienny dlatego nie należy podchodzić nerwowo i emocjonalnie do ruchów na giełdzie. Jeżeli na rynku wydarzy się coś niespodziewanego, nie powinniśmy podejmować pochopnych decyzji. Jeśli brakuje nam wiedzy zawsze możemy skorzystać ze szkoleń, które pomogą nam w zdobywaniu doświadczenia.

Źródło: MPAC – Szkolenia forex

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here