Jak powiedzieć swojemu szefowi nie

0
2341
Jak powiedzieć swojemu szefowi nie

Osoba szefa w każdej firmie stanowi znaczny autorytet. Jest to ktoś, kto zarządza obowiązkami pracowników, zleca im zadania do wykonania, decyduje o „być lub nie być” poszczególnych podwładnych. Czy w takiej sytuacji możliwe jest więc odmówienie przełożonemu, jeśli o coś poprosi lub wręcz wyda rozkaz? Przyda się tutaj umiejętność asertywności oraz dyplomacji. Uważaj, żeby zbyt często nie przeciwstawiać się szefowi, bo później w sytuacji naprawdę wymagającej odmowy nie uda ci się nic zdziałać albo też zwierzchnik zirytuje się twoim zachowaniem.

 

  1. Sprytna odmowa

Umiejętne sformułowanie wypowiedzi pozwoli ci odmówić prośbie szefa, na samym początku mu… przytakując. Jak to zrobić: najpierw zgódź się z przełożonym, a następnie powiedz, że z jakiegoś powodu nie jesteś w stanie zająć się danym zadaniem. Nie odmawiaj wprost, czyli nie używaj stwierdzeń takich jak nie mogę, nie chcę, nie zrobię, nie dam rady. Znajdź przyczynę, która posłuży jako twoje usprawiedliwienie. Pamiętaj o użyciu słowa „tak”.  Jeśli padnie ono na początku wypowiedzi, zrobi bardzo dobre wrażenie. Nie możesz jednak wyrazić zgody i później się z niej wycofać, dlatego zastosowanie „tak” powinno mieć raczej bardziej ogólne powiązania.

 

  1. Właściwa postawa przy odmawianiu

Część osób  odmawia w wyjątkowo nieprzyjemny sposób; zdają się być zirytowani czy nawet obrażeni, patrzą ze złością, w tonie ich głosu również można wyczuć zdenerwowanie. Nie zachowuj się tak – nawet jeśli odmawiasz, zadbaj o uśmiech, pogodny ton, nie splataj i nie zaciskaj rąk, patrz szefowi w oczy. W ten sposób odbierze on twoją odmowę pozytywnie.  Mowa ciała w takich sytuacjach jest bardzo ważna, bo może zmylić lub przekonać rozmówcę o naszych szczerych intencjach.Jak powiedzieć swojemu szefowi nie

 

  1. Nie odmawiaj z byle przyczyny

Odmawianie szefowi powinno mieć mocne uzasadnienie. Nie może być podyktowane twoim lenistwem, chęcią pozbycia się męczącego obowiązku, lub czymkolwiek podobnie błahym. Musisz wystrzegać się tego typu zagrywek, bo jest to oznaka braku szacunku nie tylko dla przełożonego, ale również dla swojego stanowiska pracy. Wybierz taki powód, który jest naprawdę ważny, bo zwiększy to prawdopodobieństwo wysłuchania twoich argumentów przez szefa i uznania odmowy. Wydasz się przy tym zwierzchnikowi bardziej poważną osobą, bo nie próbujesz modyfikować jego decyzji zgodnie z jakimś swoim „widzimisię”

 

  1. Technika „coś za coś”

Jeśli zdecydujesz się odmówić wykonania zadania zleconego przez szefa, możesz zmniejszyć negatywne wrażenie tym wywołane deklarując realizację jakiegoś innego zadania w tym samym czasie. Możesz nawet zaproponować, że będziesz czuwał nad pracą innej osoby, którą przy okazji wdrożysz w tajniki branży (dobry wykręt, jeśli macie w firmie stażystę bądź praktykanta). Możesz też powiedzieć, że odpracujesz swoją odmowę przy okazji czy weźmiesz nadgodziny, albo pomożesz komuś z jego obowiązkami. Wymyślenie dobrej rekompensaty pomoże przekonać szefa, że nawet jeśli w tej chwili się nie przydasz, jesteś dobrym pracownikiem, obowiązkowym i nie chcesz wymigiwać się od pracy bez powodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here