Zatwardzenia są jedną z najczęstszych chorób układu trawiennego. Objawiają się one głównie zatrzymaniem czy utrudnionym pasażem jelitowym treści kałowych.
Częstość wypróżnień u człowieka jest cechą zmienną i każda osoba ma swój własny rytm. O zatwardzeniu można mówić wówczas, gdy częstość wypróżnień wynosi mniej niż trzy razy w ciągu tygodnia, a stolce są bardzo suche oraz twarde. Ponadto u osób cierpiących na tę dolegliwość występuje po oddaniu stolca uczucie niepełnego wypróżnienia.
Osoby cierpiące na te dolegliwość często zastanawiają się co na zatwardzenie jest najlepsze. W niektórych przypadkach zaparcia są tylko problemem okresowym i można je wyeliminować w bardzo łatwy sposób wprowadzając istotne zmiany w naszej codziennej diecie. W celu uregulowania stolca warto pić większe ilości płynów oraz zwiększyć aktywność fizyczną.
W bardziej zaawansowanych przypadkach stosuje się środki przeczyszczające, preparaty z błonnikiem, lewatywy oraz ćwiczenia mięśni. Jeśli te metody zawodzą wówczas pacjent musi poddać się leczeniu chirurgicznemu.
W domowym leczeniu przewlekłych zaparć bardzo pomocna jest kiszona kapusta, która to zawiera w swym składzie ogromną ilość błonnika. Kiszona kapusta swój wyjątkowy smak zawdzięcza procesowi fermentacji, w którym to biorą udział żywe kultury bakterii. W organizmie człowieka poprawiają one trawienie oraz dostarczają cenne witamin z grupy B. Zatem jeśli myślimy o oczyszczeniu swego organizmu warto zastosować kurację na bazie soku z kiszonej kapusty. W tym celu warto wypijać szklankę napoju jeden raz dziennie na czczo.