Oparzenia słoneczne

0
1431
Oparzenia słoneczne

Oparzenia słoneczne to problem, z którym spotykamy się najczęściej latem. Jest to uszkodzenie skóry, która była wystawiona przez długi czas na działanie promieni UV. Oparzenie takie może wystąpić na skutek długiego plażowania, opalania się, ale też po pobycie na solarium. Przez ten ostatni powód, niektóre kraje wprowadziły zakaz korzystania z solarium osobom poniżej 18 roku życia. Jest to spowodowane badaniami, które donoszą, że przebyte w młodym wieku oparzenia słoneczne znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia w późniejszym okresie życia czerniaka, jednego z najgroźniejszych nowotworów.
Objawami oparzenia słonecznego są przede wszystkim zaczerwienienie skóry i ból w podrażnionym miejscu. Zdarza się, że mamy do czynienia z poważniejszymi oparzeniami, którym towarzyszą pęcherze na skórze, wypełnione płynem surowiczym. W najbardziej skrajnych przypadkach dochodzi nawet do uszkodzenia receptorów czucia i w konsekwencji braku reakcji na dotyk w miejscu oparzenia.
Co na oparzenia słoneczne?
Przede wszystkim należy pamiętać, że nie ma ustalonego limitu bezpiecznego czasu przebywania na słońcu. Należy więc obserwować swoje ciało i samopoczucie.
Dodatkowo należy stosować preparaty po opalaniu, które pomagają nawilżyć skórę. Warto zaopatrzyć się w kremy, które chronią przed nadmiernym promieniowaniem UV.
Istnieje też wiele różnych domowych sposobów, które jednak nie mają potwierdzonej skuteczności.
Najważniejszym jednak krokiem jest to, aby przy pierwszych zaobserwowanych objawach oparzenia, zgłaszać się po pomoc do lekarza.

www.metasetagalareta.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here