Jak wyczyścić ubrania?

0
1484
Jak wyczyścić ubrania?

Ubrania często się brudzą, czasem są to plamy bardzo trudne do usunięcia. Nieraz zdarza się że usiądziemy na gumie do żucia, którą ktoś zostawił na ławce lub w autobusie. Niektóre tkaniny są takie, że jak raz je zabrudzimy, to już tego nie doczyścimy.

Jak usunąć gumę do żucia z ubrania?

Guma do żucia na spodniach, bądź spódnicy, to często spotykane zjawisko. Niektórzy ludzie nie potrafią wyrzucić gumy do kosza, tylko zostawiają je na ławkach, siedzeniach w autobusie lub przystankach. Jeśli na nią nadepniemy to usunięcie nie będzie problemem. Z butów wystarczy zdrapać gumę nożem. Powinna odejść bez problemu. Gorzej będzie jeśli siądziemy na gumie. Jeśli od razu to zauważymy, to powinniśmy spróbować zdjąć gumę, na przykład przez chusteczkę. Jeśli nie zejdzie to najlepiej zostawić ją do powrotu do domu. Gdy guma przykleiła się bardzo mocno, należy włożyć ubranie do zamrażalnika na około godzinę. Po tym czasie guma powinna stwardnieć, a dzięki temu łatwiej będzie nam ją usunąć. Zamrożona powinna odejść bez problemu od tkaniny, jednak może zostawić plamę, bądź małe kawałki. Miejsce, w którym była przyklejona guma należy wyczyścić przy użyciu rozpuszczalnika, zmywacza do paznokci lub wody utlenionej. Sprawi to, że po gumie nie będzie ani śladu.

Kolejne często powstające plamy na ubraniach są spowodowane przez nieuwagę. Czasem wylejemy sok na siebie, bądź jedząc owoce ubrudzimy się. Takie plamy najlepiej od razu namoczyć w ciepłej wodzie. Najlepsze będzie mydełko do odplamiania , które szybko użyte może sprawić, że po plamie nie zostanie ślad. Jeśli jednak nie mamy takiego specyfiku, możemy wykorzystać domowe sposoby. Dobrze sprawdzi się soda oczyszczona. Wystarczy wymieszać ją z woda, tworząc pastę, którą nakładami na plamę. Po 20-30 minutach pozostaje tylko spłukać wodą i plama powinna zniknąć. W przypadku białych tkanin możemy zamiast wody dodać sok z cytryny, który dodatkowo wybieli ubranie. Obie te metody są skuteczne tylko jeśli szybko zareagujemy. Im dłużej zwlekamy, tym trudniej będzie nam pozbyć się plamy.

www.malamama.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here