Jak wynegocjować podwyżkę?

0
2075
Jak wynegocjować podwyżkę?

Temat podwyżki w większości firm stanowi pewne tabu. Oczywiście wszyscy pracownicy chcieliby od czasu do czasu uzyskiwać niewielką kwotę więcej w ramach comiesięcznej wypłaty, ale mało kto odważa się mówić o tym głośno. Tymczasem jest bardzo prawdopodobne, że uda ci się wynegocjować podwyżkę u szefa, musisz się jednak właściwie przygotować i odznaczać się dobrym wyczuciem czasu.

 

  1. Przygotuj się. Najpierw zaplanuj, co powiesz i jak się zachowasz, gdy już znajdziesz się w gabinecie szefa. Dzięki temu nie będziesz aż tak odczuwać skutków stresu, dobrze umotywujesz powody, dla których należy ci się podwyżka i przekonasz zwierzchnika, że dobrze przemyślałeś swoją prośbę.

 

  1. Mów szczerze. Jeśli nie uważasz, że należy ci się podwyżka, będzie ci trudno przekonać o tym szefa. Upewnij się, czy na pewno twoje argumenty są zgodne z prawdą i czy nie da się ich podważyć.

 

  1. Dobierz taktykę do osoby. Każdy szef jest inny, musisz więc postarać się, by zastosować odpowiednią taktykę i właściwe argumenty. Masz ułatwione zadanie, pracując już od pewnego czasu w danej firmie. Możesz też porozmawiać z innymi pracownikami, zwłaszcza tymi, którym już kiedyś udało się przekonać zwierzchnika do jakiejś ważnej zmiany na ich korzyść (niekoniecznie podwyżki, ale jeśli tak, to jeszcze lepiej).

Jak wynegocjować podwyżkę?

  1. Znajdź odpowiedni moment. Nie spiesz się ze swoją prośbą, bo najprawdopodobniej masz tylko jedną szansę, by poprosić szefa o podwyżkę. Niezbędny będzie zmysł obserwacji i oceny, jaka jest aktualna sytuacja w firmie. Spore znaczenie ma samopoczucie szefa, jego nastrój, więc jeśli widzisz, że zwierzchnik cały tydzień czymś się denerwuje, nawet nie próbuj udawać się do niego z tak ważną prośbą. Nie chodzi nawet o to, że ryzykujesz wyjątkowo emocjonalne podejście przełożonego, ale zwyczajnie może on nie znaleźć czasu, by w spokoju wysłuchać twoich argumentów. Znajdź taki moment, w którym lepiej niż kiedykolwiek indziej zaprezentujesz to, co może posłużyć jako karta przetargowa. Spróbuj na przykład wykorzystać fakt, że niedawno udało ci się w świetnym stylu załatwić jakiś ważny kontrakt dla firmy.

 

  1. Może być też tak, że… czasami prośba o podwyżkę jest bardziej niż niewskazana. Dzieje się tak w okresie, w którym firma ma bardzo poważne wydatki, albo też nastąpiły tzw. cięcia budżetu. Poczekaj, aż staniecie na nogi i dopiero wtedy zastanawiaj się nad powrotem do tematu.

Zdarza się również, że akurat twoja firma nie ma dużego kapitału i z tego względu podwyżki są dopiero planowane na znacznie lepsze czasy. W takim przypadku musisz pogodzić się z tym, że w najbliższej przyszłości niestety nie możesz liczyć na podwyżkę.

 

  1. Przeanalizuj swoje oczekiwania. Wiadomo, każdy chciałby zarabiać więcej, a na pewno jesteś dobrym i sumiennym pracownikiem. Może jednak pieniądze, które aktualnie dostajesz, są i tak duże w porównaniu do średnich stawek? Może dostajesz więcej niż inni? Czasami ze względu na przekroczenie oczekiwań względem średnich stawek nie uzyskasz podwyżki aż do awansu na wyższe stanowisko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here