Laboratoria Przyszłości to nowy program wsparcia dla szkół podstawowych, na który Rząd przeznaczył ponad miliard złotych! Roboty edukacyjne, drukarki 3D, mikrokontrolery, sprzęt do nagrań i wiele innych zaawansowanych technologicznie urządzeń trafi już wkrótce do wszystkich placówek, które zechcą uczestniczyć w projekcie.
Laboratoria Przyszłości – charakterystyka programu
Laboratoria Przyszłości to największa inwestycja w unowocześnienie polskich szkół. Głównym założeniem programu jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród dzieci i młodzieży. Jak można przeczytać na stronie https://www.gov.pl/web/laboratoria „(…) to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.”
Udział w programie “Laboratoria Przyszłości” może wziąć każda szkoła podstawowa oraz ogólnokształcąca szkoła artystyczna. Wsparcie finansowe przeznaczone na zakup nowoczesnego wsparcia przyznawane jest na podstawie ustalonego algorytmu:
- szkoły liczące do 100 uczniów otrzymają po 30 tys. złotych
• szkoły liczące od 101 do 200 uczniów otrzymają po 60 tys. złotych
• szkoły liczące od 201 do 234 uczniów otrzymają po 70 tys. złotych
• szkoły liczące powyżej 235 uczniów otrzymają po 300 zł na każdego ucznia
Środki zostaną przekazane w całości i bez konieczności wniesienie wkładu własnego. Niemniej jednak 60% z otrzymanej kwoty będzie musiała zostać spożytkowana na zakup odpowiednich pomocy naukowych w terminie do 31 grudnia 2021 r. Natomiast pozostałą część, czyli 40% z przyznanej sumy – szkoły będą musiały spożytkować do dnia 31 sierpnia 2022 r.
Wykaz sprzętów do kupienia w ramach programu Laboratoria Przyszłości
Na jaki sprzęt szkoły będą mogły przeznaczyć uzyskane środki? Wraz z początkiem października opublikowana została finalna wersja katalogu wyposażenia Laboratoriów Przyszłości. Na liście znajduje się aż 175 różnych urządzeń – od narzędzi po roboty edukacyjne, z których uczniowie będą mogli korzystać nie tylko na lekcjach techniki, ale też zajęciach pozalekcyjnych. Katalog podzielony jest na elementy wyposażenia podstawowego (obowiązkowego) oraz dodatkowego, które może być swobodnie dobierane przez społeczność szkolną.
W skład wyposażenia podstawowego wchodzą m.in.:
• drukarki 3D z akcesoriami,
• mikrokontrolery z czujnikami i innymi akcesoriami,
• stacje lutownicze,
• sprzęt audio/video dla nauki prezentacji swoich osiągnięć.
Warto tutaj zaznaczyć, że od 1 września 2022 roku sprzęt ten znajdzie się obowiązkowo na wyposażeniu każdej szkoły podstawowej.
Program Laboratoria Przyszłości – jak się zgłaszać?
Proces wnioskowania o wsparcie na wyposażenie Laboratoriów Przyszłości jest bardzo prosty i w całości odbywa się elektronicznie. Szkołę do programu musi zgłosić dyrekcja lub inny organ prowadzący. Wnioski rozpatrywane będą na bieżąco, co oznacza, że szkoły, które szybciej zgłoszą swój udział w programie, wcześniej otrzymają środki na zakup nowoczesnego sprzętu edukacyjnego. Szczegółowe informacje i zasady zgłaszania do programu „Laboratoria Przyszłości” znajdują się na stronie projektu https://www.gov.pl/web/laboratoria/. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 listopada.