Co to jest empatia i w czym nam pomaga?

0
1341
Co to jest empatia i w czym nam pomaga?

Człowiek empatyczny to taki, który jest zdolny do współodczuwania, taki który potrafi poczuć emocje innej osoby i spojrzeć na daną sytuację jej oczami. To tak w wielkim skrócie.
Jeśli już wiemy co to jest empatia, to zadajmy sobie pytanie co daje nam taki talent?
Na pewno przyda się w stosunkach międzyludzkich, każdy z nas lubi czuć się rozumiany przez drugą osobę, szczególnie taką, która jest nam bliska. Dar empatii jest również niezbędny w wielu zawodach, np.lekarza, psychologa, pedagoga i wielu innych, w tym również sprzedawcy, handlowca.
Po co sprzedawcy taka umiejętność?
Niejednokrotnie przydarzyła nam się sytuacja, w której w sklepie podchodzi do nas ktoś z obsługi i pyta czy może nam pomóc w wyborze jakiegoś towaru. Wielu z nas krótko odpowiada czego mu potrzeba i nagle, po zaledwie kilku słowach wymienionych ze sprzedawcą, ten w mig rozpoznaje nasze potrzeby. Ba! Czasem wie lepiej od nas samych czego potrzebujemy.
Wyczytał to z naszych gestów, mimiki, postawy ciała, czyta nam w myślach?
Najprawdopodobniej jest osobą empatyczną i w mig potrafi dostosować się do naszego sposobu myślenia.
Dobry ekspedient powinien mieć duże pokłady empatii, przynosi to wtedy spore grono klientów, systematycznie powracających i polecających swoim znajomym i przede wszystkim daje wymierne korzyści finansowe. Dobry handlowiec, w sklepie, biurze lub salonie powinien mieć również dużo empatii do siebie, by zadbać nie tylko o interesy klienta ale i swoje czy sklepu lub firmy, w której pracuje.

www.zwiazekidealny.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here