Co warto wiedzieć o pracy we Francji – porady i wskazówki

0
1628
Co warto wiedzieć o pracy we Francji – porady i wskazówki

Jeżeli planujesz znaleźć zatrudnienie we Francji, przed wyjazdem warto zapoznać się z pewnymi kwestiami. Pozwoli to podjąć słuszną decyzję i uniknąć przykrych niespodzianek. W poniższym artykule, skondensowaliśmy dla Ciebie podstawowe informacje dotyczące życia, zarobków i pracy w tym rejonie. Pamiętaj, że każdy wyjazd za granicę wiąże się z całkowitą zmianą otoczenia, więc zanim się zdecydujesz, warto ten ostatni raz przemyśleć tę decyzje. Jeżeli jednak jesteś pewien tego, że chcesz na nowo rozpocząć życie z dala od ojczyzny – ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Zasady podjęcia pracy we Francji

Coraz więcej osób szuka na Zachodzie lepszego życia i godnych zarobków. Poza krajami germańskimi, dużą popularnością cieszy się również kraj winnych latorośli – Francja. Wraz z nową ustawą, która weszła w życie 1 lipca 2018 roku, Polacy mają prawo podjąć pracę na takich samych zasadach, jak francuscy obywatele. Wraz z rozpoczęciem zatrudnienia, nabywasz wówczas takich samych praw i obowiązków, które rozpatrywane są wedle francuskiego kodeksu pracy. Przysługują Ci takie same świadczenia socjalne i nie potrzebujesz żadnych zezwoleń na podjęcie pracy.

Po przyjeździe do Francji możesz zarejestrować się w urzędzie pracy (Pôle emploi) i z pomocą pracowników tej placówki, rozpocząć poszukiwanie zatrudnienia. Pamiętaj, że chcąc pracować na godnym stanowisku w tym kraju, musisz znać język francuski przynajmniej na poziomie komunikatywnym. Francuzi nie przepadają za mówieniem po angielsku, dlatego nawet jeśli zrozumieją co do nich mówisz, a oni będą w stanie odpowiedzieć – mogą celowo mówić po francusku. Oczywiście nie wszyscy są tak zaborczy w kwestii ojczystego języka, ale wśród sporej części mieszkańców panuje taki „zwyczaj”.

Aby móc legalnie przebywać na terenie Francji wystarczy wziąć ze sobą dowód, lub paszport. Nie potrzebujesz dokumentu potwierdzającego meldunek, lecz w przypadku podpisywaniu umowy o pracę, lub zakładając konto w banku, będziesz potrzebować dokumentu potwierdzającego adres zamieszkania (justificatif de domicile). Na szczęście, taki dokument to nic innego jak rachunek za prąd, gaz czy Internet.

Jak znaleźć pracę we Francji?

Oczywiście, pracy możesz szukać praktycznie wszędzie – przez Internet, w gazecie, korzystając z pomocy agencji czy biura pośrednictwa, lub przeglądając aktualne oferty pracy Francja. Przydatnym serwisem do poszukiwania zatrudnienia, może być www.pole-emploi.fr, czyli francuska publiczna służba zatrudnienia. Korzystając z ofert agencji i biur pośrednictwa, pamiętaj aby koniecznie sprawdzić czy ta instytucja znajduje się na liście licencjonowanych agencji, jak również uważaj na naciągaczy, którzy chcą pobierać pieniądze z Twojej pensji (agencji płaci pracodawca, nie Ty!).

Ile godzin pracy obowiązuje we Francji

Pocieszy Cię z pewnością fakt, że tym kraju obowiązuje 35-godzinny tydzień pracy (z wyjątkiem branży handlowej, czy służby domowej), a każda nadprogramowa godzina jest dodatkowo płatna. Maksymalny czas pracy w ciągu dnia nie może przekraczać 10 godzin (oraz 8 godzin w przypadku nocnej zmiany), jak również 48 godzin w tygodniu (40 godzin w przypadku pracy nocnej). Każdy pracownik ma prawo do 20 minutowej przerwy, po każdych 6 godzinach pracy, jak również minimum 11 godzinnej przerwy między jednym, a drugim dniem pracy.

Zarobki i świadczenia socjalne we Francji

Minimalna stawka godzinowa brutto, wynosi 9,88 EUR, dzięki czemu w miesiącu można zarobić nawet 1498 EUR. Kwalifikowany pracownik, może liczyć na wypłatę przynajmniej 2000 EUR netto miesięcznie, zwłaszcza kiedy jest zatrudniony przez agencję. W przypadku niższego wykształcenia, można wciąż zarobić nawet do 1600 EUR netto w ciągu miesiąca.

Oprócz tego, pracownicy (w tym również Polacy) mają prawo do otrzymywania świadczeń socjalnych, szczególnie jeżeli mają dzieci. Każdy obywatel może korzystać z większości zasiłków czy ulg, bez względu na wysokość zarobków. Wystarczy odprowadzać podatek. W zależności od ilości dzieci w rodzinie, można otrzymać od 150 EUR (przy jednym dziecku) do nawet 500 EUR miesięcznie (w przypadku 4 dzieci).

Podsumowanie

Jak możesz wnioskować z powyższego albumu, Francja słusznie przyciąga coraz więcej obcokrajowców, którzy mają tu szansę na godne życie. Warto wiedzieć, że jest to również bardzo dobre miejsce do wychowywania dzieci. Polacy mieszkający we Francji chwalą sobie system edukacji, ponieważ dzieci spędzają mnóstwo czasu na świeżym powietrzu i są wychowywane w atmosferze wzajemnego szacunku. Państwo dba o rodziny i stara się zapewnić odpowiednie warunki życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here