Czy warto rozpocząć pracę w Holandii?

0
1723
Czy warto rozpocząć pracę w Holandii?

Holandia pozostaje wciąż jednym z najchętniej wybieranych państw emigracji zarobkowej. To nie tylko piękny i majestatyczny kraj, ale również wiele perspektyw i możliwości zarobkowych. Jeżeli zastanawiasz się, czy warto udać się do Holandii w poszukiwaniu pracy, odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Czy warto rozpocząć pracę w Holandii?

Holandia pozostaje wciąż jednym z najchętniej wybieranych państw emigracji zarobkowej. To nie tylko piękny i majestatyczny kraj, ale również wiele perspektyw i możliwości zarobkowych. Jeżeli zastanawiasz się, czy warto udać się do Holandii w poszukiwaniu pracy, odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Jak wygląda zatrudnienie w Holandii?

Opcji rozpoczęcia pracy w kraju Holendrów jest kilka. Pierwszą możliwością jest bezpośrednie zatrudnienie u holenderskiego pracodawcy. Wtedy, bez pomocy żadnego pośrednika możesz rozpocząć pracę na tak zwanym kontrakcie w wybranej firmie. Ta opcja jest dobra dla tych, którzy planują zostać w kraju na stałe, mają duże doświadczenie zawodowe i przede wszystkim – znają język. Przed rozpoczęciem poszukiwania, można przejrzeć aktualne oferty pracy w europa.jobs.

Drugim wariantem, jest pomoc polskiej agencji pracy. Ofert dotyczących zatrudnienia w Holandii jest bardzo dużo. Wystarczy udać się do renomowanego i sprawdzonego biura pracy tymczasowej.  Pracując w ten sposób jesteś ubezpieczony przez polskiego ubezpieczyciela, natomiast podatki odprowadzasz na terenie Holandii. Zanim skorzystasz z usługi agencji, warto sprawdzić jej status w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia.

Ostatnią możliwością, jest poszukiwanie pracy z pomocą holenderskiej agencji zatrudnienia. Nie tylko obcokrajowcy korzystają z usługi agencji, jest to powszechne również wśród obywateli tego kraju. Warto jednak uświadomić sobie, że agencja pracy w Holandii działa inaczej, niż w Polsce. Wyróżnia się trzy fazy zatrudnienia:

  • faza A – trwa przez 78 tygodni. W tym czasie pracujesz dla różnych zleceniodawców, a każda zmiana agencji rozpoczyna fazę A na nowo. Pracując w tym trybie, dostajesz wypłatę adekwatną do przepracowanych godzin;
  • faza B – ten okres obejmuje 4 lata, pracujesz na umowę o prace i otrzymujemy stałe zatrudnienie;
  • faza C – dopiero po upływie 4 lat pracy przez agencję otrzymasz pełne prawa pracownika. Będzie wtedy przysługiwała Ci umowa na czas nieokreślony, urlop i chorobowe.

Kto może dostać pracę w Holandii?                             

Najbardziej poszukiwani są pakowacze, magazynierzy, komisjonerzy oraz fizyczni pracownicy produkcji. Prace sezonowe, które co roku przyciągają mnóstwo osób, to pomoc przy zbiorach owoców i warzyw, jak również sortowanie kwiatów. To idealne zawody dla początkujących, młodych ludzi, którzy rozpoczynają swoją przygodę z pracą za granicą. Nie musisz się obawiać o brak znajomości języka, ponieważ w Holandii większość osób mówi po angielsku. Możesz w ten sposób pokonać barierę językową, z czasem również nauczyć się niderlandzkiego na podstawowym poziomie. Potraktuj to jako pracę tymczasową, która z czasem przerodzi się w stałe zatrudnienie.

Poszukiwani są również specjaliści, o wyższych kwalifikacjach: spawacze, pracownicy budowlani, hydraulicy i elektrycy.

Ile można zarobić w Holandii?

Od 1 lipca 2019 roku, płaca minimalna wynosi:

  • wiek: +21 lat

stawka miesięczna – 1635,60€

stawka tygodniowa – 377,45€

dniówka – 75,49€

  • wiek: 20 lat

stawka miesięczna – 1308,50€

stawka tygodniowa – 301,95€

dniówka – 60,39€

  • wiek: 19 lat

stawka miesięczna – 981,35€

stawka tygodniowa – 226,45€

dniówka – 45,29€

  • wiek: 18 lat

stawka miesięczna – 817,80€  

stawka tygodniowa – 188,75€

dniówka – 37,75€

  • wiek: 17 lat

stawka miesięczna – 646,05€  

stawka tygodniowa – 149,10€

dniówka – 29,82€

  • wiek: 16 lat

stawka miesięczna – 564,30€  

stawka tygodniowa – 130,20€

dniówka – 26,04€

  • wiek: 15 lat

stawka miesięczna – 490,70€  

stawka tygodniowa – 113,25€

dniówka – 22,65€

Warto jednak przed wyjazdem sprawdzić ile wynosi obecna płaca minimalna, ponieważ aktualizuje się dwa razy do roku. Jak widzisz w powyższej tabelce, zarobki są zależne od wieku, a osoba poniżej 22 lat zarobi mniej.

Podsumowanie

Jeżeli rozważasz pracę w Holandii, możesz śmiało spróbować swoich sił w tym kraju. Holendrzy są otwarci, mają bardzo pozytywne przysposobienie i traktują wszystkich z równym szacunkiem. Jeżeli zdecydujesz się na pracę przez holenderską agencję pracy, z pewnością pomogą Ci znaleźć zatrudnienie. Bardziej opłaca się jednak wybrać formę zatrudnienia przez polskie biura pośrednictwa pracy.

Holandia jest idealnym miejscem dla osób, które nie znają języka innego, niż angielski i chcą spróbować swoich sił pracując za granicą. Co roku bardzo dużo młodych ludzi migruje w celach zarobkowych właśnie tu.

źródło zdjęcia: freepik.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here