Chcesz rozpocząć pracę w charakterze opiekunki osób starszych, ale boisz współpracy z nierzetelną firmą? A może masz za sobą przykre doświadczenia z nieuczciwym pośrednikiem? Sprawdź na co zwrócić uwagę, przeczytaj krótki poradnik w 3 krokach!
KROK 1: Przeprowadź research
Branża opiekuńcza to bardzo popularny sektor usług. Co roku powstają kolejne agencje pracy, które konkurują ze sobą, przygotowując dla kandydatek coraz ciekawsze oferty i pakiet benefitów. Niektóre z nich są tak kuszące, że aż trudno nie skorzystać!
Dlatego, przed podjęciem decyzji i podpisaniem umowy warto poszukać informacji o przyszłym pracodawcy. Co powinno zaniepokoić opiekunkę? Przede wszystkim brak obecności w Internecie i mediach społecznościowych. Agencje koordynujące wyjazdy za granicę działają zwykle w skali ogólnopolskiej. W pierwszej kolejności sprawdź, czy firma jest wpisana do Krajowego Rejestru Sądownictwa – czyli czy posiada numer KRS. Znajdziesz tam także informację o dacie rozpoczęcia działalności oraz personalia osoby zarządzającej. W drugiej kolejności warto zapoznać się ze stroną WWW pośrednika, a następnie poszukać informacji na forach i portalach opiniotwórczych.
KROK 2: Selekcjonuj informacje
Pamiętaj, że użytkownicy chętnie dzielą się głównie negatywnymi komentarzami w Internecie. Nie sugeruj się więc ich subiektywnymi odczuciami, lecz zwracaj uwagę na istotne fakty: formę umowy, wysokość i terminowość wynagrodzenia, kontakt z agencją czy ogólne warunki zatrudnienia. Bierz pod uwagę zdanie tylko tych osób, z których wypowiedzi wynika, że rzeczywiście współpracowały z danym pracodawcą. Czytaj ogłoszenia uważnie i porównuj oferty kilku pośredników. Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe umów się na spotkanie w siedzibie firmy – rozmowa twarzą w twarz potrafi niejednokrotnie rozwiać wiele wątpliwości.
KROK 3: Zachowaj czujność!
Co powinno Cię zaniepokoić? Przede wszystkim wszelkie odchylenia w wysokości wynagrodzenia – zbyt niskie lub wysokie pensje na tle konkurencji mogą świadczyć o nieuczciwym działaniu agencji.
W przypadku pracy za granicą alarmujący jest także brak znajomości języka wśród głównych wymagań. Uczciwemu i odpowiedzialnemu pracodawcy zależy na wysokim poziomie usług i zadowoleniu zagranicznych kontrahentów, a jednocześnie na komforcie i bezpieczeństwie opiekunki. W tym przypadku umiejętność komunikacji i doświadczenie w opiece to konieczność.
Uczestniczenie w procesie rekrutacji to stres dla nawet najbardziej doświadczonych pracowników. Nawet jeśli chcesz mieć to szybko za sobą, zwróć uwagę, czy otrzymanie zlecenia nie przyszło Ci zbyt łatwo. Nie daj się zwieść tak kuszącym, że aż nierealnym obietnicom. Koniecznie podpisz umowę przed wyjazdem, a wcześniej uważnie ją przeczytaj. Nie bój się zadawać pytań, nawet jeśli wydają Ci się głupie.
W trakcie poszukiwań odpowiedniej pracy wejdź na stronę https://www.friggawork.pl/. Znajdziesz tam jeszcze więcej praktycznych porad na temat wyjazdu oraz szeroką bazę ofert pracy dla opiekunek. Powodzenia!