Praca jako taksówkarz – jakie wymogi trzeba spełnić?

0
2752

Pracowanie jako taksówkarz to doskonały wybór dla tych osób, które lubią jeździć samochodami, a także mieć kontakt z innymi osobami. Aby rozpocząć swoją pracę w tym zawodzie, musimy jednak spełnić określone wymagania. O czym trzeba pamiętać?

Do pracy w zawodzie taksówkarza nadają się tylko niektóre osoby. Przede wszystkim liczy się cierpliwość, opanowaniem, komunikatywność, a także wytrzymałość, ponieważ praca nierzadko odbywa się w późnych godzinach nocnych.

Wymogi formalne, które musimy spełnić, gdy chcemy pracować w zawodzie taksówkarza, opisuje Prawo o ruchu drogowym.

Taksówkarz musi mieć:

  • ukończone 21 lat
  • posiadać czynne prawo jazdy w kategorii B
  • zaświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych, w tym psychicznych do pracy w zawodzie
  • ukończone szkolenie z transportu drogowego zakończone egzaminem zaliczonym z wynikiem pozytywnym – szkolenie nie jest obowiązkowe, jeśli osoba ma co najmniej 5-letnie doświadczenie w pracy w zawodzie kierowcy
  • niekaralność – dotyczy niekaralności prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa umyślne przeciwko zdrowiu i życiu, mieniu, wiarygodności dokumentów, bezpieczeństwu w komunikacji, wolności seksualnej i obyczajowości, środowisku

Oprócz tego taksówkarz musi posiadać samochód, który będzie służył jako taksówka – musi posiadać on do niego tytuł prawny.

Aby zostać licencjonowanym taksówkarzem, trzeba też uzyskać licencję – jest ona nadawana na dany samochód i teren, przykładowo osoba, którą interesuje praca taxi Warszawa, musi ubiegać się o licencję w stolicy.

Jako taksówkarz trzeba też założyć działalność gospodarczą, która będzie podstawą do rozliczania się. Większość taksówkarzy dołącza jednak to korporacji taksówkarskich – prywatni taksówkarze spotykani są już bardzo rzadko.

Podsumowując, aby zostać taksówkarzem, trzeba spełnić określone wymogi, między innymi wziąć udział w specjalnym szkoleniu. Dokładne informacje można znaleźć w przepisach prawa, a także otrzymać od korporacji taksówkarskich, które stale poszukują nowych współpracowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here