Zawód poszukiwany – programista

0
2437

Programista to jedna z najbardziej pożądanych specjalizacji. Dlaczego? Coraz więcej aspektów naszego życia rozgrywa się w sieci czy dotkniętych jest komputeryzacją. Komunikacja, załatwianie spraw urzędowych, zakupy, rezerwacja biletów – dzięki Internetowi i urządzeniom telekomunikacyjnym możemy wciąż więcej, a możliwe jest to dzięki specjalistom z różnych dziedzin IT: programistom, web developerom, grafikom, IT managerom i innym.

Okazuje się jednak, że za intensywnym rozwojem branży informatycznej nie nadąża rynek pracy i wciąż brakuje osób znajdujących się w tym kręgu zawodowym – według szacunków liczba wolnych miejsc pracy sięga 50 tysięcy. Szczególnie rozrywani są programiści, którzy potrzebni są w przedsiębiorstwach o różnym profilu. Oprogramowanie bowiem znajduje się dziś nawet w lodówkach, zegarkach, samochodach i wielu innych przedmiotach. Szacuje się, że w ciągu najbliższych lat w Polsce poszukiwanych będzie ok. 150 tysięcy programistów.

Zapotrzebowanie = dobre warunki i szeroki wybór

W związku z dużym zapotrzebowaniem pracodawcy wręcz prześcigają się, tworząc oferty pracy – proponują atrakcyjne wynagrodzenia, wygodne formy zatrudnienia, a także wszelkie świadczenia pozapłacowe. Wynagrodzenie programisty, w zależności od doświadczenia i kompetencji, zaczyna się od 4 tys. zł, a sięgnąć może nawet wysokość kilkunastu tys. zł. Aby pozyskać najlepszych specjalistów, firmy zachęcają dodatkami i atrakcjami w miejscu pracy – strefami relaksu, nowoczesnym wyposażeniem, grami komputerowymi, piłkarzykami itp. Wszystko po to, by przyciągnąć pracowników i, zapewniając komfort, zatrzymać ich na dłużej. Prócz tego szkolenia, udział w konferencjach, prywatna opieka medyczna, pakiety sportowe i wyjazdy integracyjne. Programiści nie muszą martwić się więc o zatrudnienie, a także mają ogromny komfort wyboru najatrakcyjniejszego dla nich miejsca pracy. Mogą zdecydować się na udział w projektach, które pozwolą im na rozwój i poszerzenie wiedzy i umiejętności lub realizować się w tym, co ich najbardziej interesuje. Ważne jest również to, że tworzenie kodów to forma pracy, którą można wykonywać zdalnie – programista, który chce zdobyć nowe doświadczenie może rozpocząć współpracę z firmą znajdującą się w innym mieście lub kraju, bez konieczności przeprowadzki.

Satysfakcja zawodowa

Wymienione wyżej czynniki, a także szybkie efekty pracy, liczne sukcesy i coraz bardziej złożone projekty przekładają się na ogromną satysfakcję zawodową programistów. Osoby wykonujące ten zawód to prawdziwi pasjonaci. Jednakże warto podkreślić, że rozwój branży IT stawia przed nimi coraz to nowe wymagania. Muszą mieć bardzo wysokie kompetencje twarde (m.in. projektować dobre interfejsy, znać zasady e-commerce, narzędzia analityczne czy programy graficzne),  a także umiejętności miękkie, które pozwolą na optymalne dopasowanie do zespołu firmy i poprawną współpracę.

Źródło: TeamQuest.pl – Programista praca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here